Delovni čas
Pon - pet: 9.00 - 14.00
Pon - pet: 9.00 - 14.00
Delo zasebnega detektiva v Sloveniji zajema zbiranje, obdelavo, posredovanje podatkov in informacij. Pridobljene informacije se uporabljajo kot osnova za svetovanje naročnikom na področju preprečevanja kaznivih dejanj ter kot dokazno gradivo v sodnih postopkih stranke. Delo zasebnega detektiva sloni na pogodbeni podlagi sklenjeni z naročnikom.
Področje detektivske dejavnosti je definirano v Zakonu o detektivski dejavnosti (ZDD-1). Zakonska podlaga točno določa načine na katere je mogoče legalno pridobivati podatke in informacije za stranke. Prav tako določa tudi postopke potrebne za ustrezno pridobitev in ohranitev delovne licence, katera predstavlja osnovo za legalno in legitimno delo.
Zasebni detektiv v Sloveniji najbolj pogosto za delodajalce preverjajo, ali s delavci in delavke upravičeno odsotni zaradi bolniškega staleža, preverjajo zlorabo potnih stroškov, preiskujejo kraje znotraj podjetij, vročajo sodne pozive in odločbe, preiskujejo zavarovalniške goljufije. Zasebnikom pa detektivi največkrat pomagajo pri iskanju pogrešanih oseb, pri dokazovanju mobinga in prevar ter pri raziskovanju finančnih prevar. Obseg dela detektivov se vse bolj širi, zato prihaja tudi do vse večje specializacije.
Zasebnim detektivom Zakon o detektivski dejavnosti dovoljuje, da dostopajo do javnih evidenc, kot je centrali register prebivalstva, evidenca registriranih vozil ter podatki o zaposlitvi, delodajalcu, delovnem mestu in prejšnjih zaposlitvah.
Detektiv sme vpogledati tudi v sodne in upravne spise ali si iz jih prepisati podatke, kadar ima to pravico tudi stranka, ki ga je pooblastila. Lahko uporabljajo različna tehnična sredstva, kot sta fotoaparat in snemalnik zvoka, a smejo fotografirati le iz javnih površin, pogovore pa lahko snemajo le s privolitvijo sogovornika.
Zasebni detektiv pri svojem delu lahko uporabi upravičenja, in sicer zbira podatke od oseb ali iz javno dostopnih virov, pridobiva podatke iz evidenc, osebne zaznave in uporablja določena tehnična sredstva. Z osebno zaznavo lahko detektiv pridobiva informacije tudi z neposrednim osebnim zaznavanjem na javnih krajih ali iz javnih krajev, javno dostopnih odprtih in zaprtih prostorih ter krajih in prostorih, ki so vidni z javno dostopnega kraja in prostora. Naprave za slikovno snemanje lahko zasebni detektiv uporablja v okviru naloge iz pooblastila in le v primeru nujnosti zavarovanja dokazov, naprave za zvočno snemanje pa le s privolitvijo osebe, zoper katero se bo zvočno snemanje uporabilo.
Pogoj za opravljanje detektivske dejavnosti je detektivska licenca, ki jo posameznik dobi po zaključenem izobraževanju oziroma strokovnem usposabljanju, ki traja 80 ur. Med usposabljanjem se poučijo o pravni ureditvi detektivske dejavnosti, o opravljanju detektivske dejavnosti, kriminalistiki, kaznivih dejanjih, prekrških in o drugi pravni ureditvi. Spoznajo osnove pravosodnega sistema, javne uprave in upravnega postopka ter se poučijo o etiki, človekovih pravicah in komunikacijskih veščinah.
Zasebni detektiv lahko opravlja oseba samostojno kot svobodni poklic ali kot pravna oziroma fizična oseba z registrirano detektivsko dejavnostjo. Za opravljanje dela zasebni detektiv pridobiti licenco za detektivsko dejavnost preko Detektivske zbornice republike Slovenije.
Najem detektiva za kontrolo in nadzor bolniške zaposlenih bistveno pripomoreta k izboljšanju neprekinjenega delovanja organizacije.
Zasebni detektiv ob kontroli potnih stroškov za zaposlene preveri dejansko bivališča zaposlenega ter s tem pridobi informacijo o ustrezni kilometrini, do katere je zaposlen upravičen.
Najem detektiva omogoča strokovno izvedbo alkotesta in testa na droge. Zasebni detektiv pripomore h krepitvi neprekinjenega delovanja organizacije, ter zmanjšuje tveganja človeškega faktorja.
Poizvedba o podatkih o dolžniku in poizvedba dolga z neporavnanimi obveznostmi sledi, ko so izčrpana vsa predhodna izvensodna sredstva za izterjavo finančnih in storitvenih obveznosti. Najem detektiva upniku omogoča strokovno pomoč pri sodni uveljavitvi pravic.
Osebno vročanje tožb, izvršb, sodb, opominov, vabil, sodnih odločb in vlog predstavlja predpogoj za za nastop pravnih posledic. Zasebni detektiv opravlja vročanje kot registrirano dejavnost na podlagi posebnega dovoljenja ministra, pristojnega za pravosodje.
Zasebni detektiv dokazno gradivo zbira z namenom zavarovanja in dokazovanja pravic in upravičenj stranke pred pravosodnimi organi in drugimi organi ter organizacijami, ki v postopku odločajo o teh pravicah. Najem detektiva za pridobitev dokaznega gradiva se v praksi najpogosteje uporablja za izkaza nedolžnosti, iskanja povzročitelja škode ter zasebni pregon pravnih in fizičnih oseb.
Najem detektiva pri preverbi konkurenčne prepovedi in konkurenčne klavzule zaposlenega predstavljata zakonsko in pogodbeno varovalko za delodajalca, kateri mora skrbeti za konkurenčnost organizacije na trgu.
Zasebni detektiv za naročnika pripravi interne akte, ki omogočajo sistematično poslovanje podjetij, hkrati pa določajo postopke tako samega delovanja v podjetju, kot tudi postopke v primeru disciplinskih kršitev.
Preverjanje kandidata izvedemo z analizo referenc, ki jih je navedel za zaposlitev. Sem sodijo izobrazba, licence, druga potrdila, pretekle zaposlitve ter osebnostno vedenje.
Zakon o detektivski dejavnosti določa, da lahko zasebni detektivi zbirajo, obdelujejo, posredujejo podatke in informacije ter svetujejo na področju preprečevanja kaznivih ravnanj.
Najem detektiva v Sloveniji je najbolj pogost za preverjanje, ali s delavci in delavke upravičeno odsotni zaradi bolniškega staleža, preverjanje zlorab potnih stroškov, preiskovanje kraj znotraj podjetij, vročaje sodne pozive in odločbe ter za preiskovanje zavarovalniških goljufij. Najem detektiva je možen tudi v primeru iskanja pogrešanih oseb, pri dokazovanju mobinga in prevar ter pri raziskovanju finančnih prevar.
Zasebni detektiv pri svojem delu zbira podatke od oseb ali iz javno dostopnih virov, pridobiva podatke iz evidenc, uporablja upravičenje osebne zaznave ter uporablja določena tehnična sredstva.
Infocenter
V podjetju MD svetovanje d.o.o. stremimo k temu, da mora biti internet dostopen vsem, ne glede na njihove okoliščine ali zmožnosti. Zato smo se zavezali k zagotavljanju spletnega mesta, ki je dostopno najširšemu možnemu krogu uporabnikov.
Pri tem seveda upoštevamo zahteve Zakona o dostopnosti do informacijskih izdelkov in storitev za osebe z invalidnostmi (ZDPSI) ter Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA) ter si prizadevamo čim dosledneje upoštevati Smernice za dostopnost spletnih vsebin (WCAG) 2.1 v skladu z ravnijo AA, kot jih določa Konzorcij za svetovni splet (W3C). Te smernice opisujejo, kako narediti spletne vsebine dostopne osebam z različnimi oblikami oviranosti. Upoštevanje teh smernic nam pomaga zagotavljati, da je spletno mesto dostopno vsem – slepim in slabovidnim osebam, uporabnikom z motoričnimi, vidnimi, kognitivnimi in drugimi oviranostmi.
Naše spletno mesto uporablja različne tehnologije, ki omogočajo čim višjo raven dostopnosti. Vgrajen je uporabniški vmesnik za dostopnost, ki uporabnikom z določenimi oblikami oviranosti omogoča prilagoditev videza in funkcionalnosti spletnega mesta svojim potrebam.
Poleg tega spletno mesto uporablja aplikacijo, ki temelji na umetni inteligenci in v ozadju neprestano optimizira dostopnost spletnega mesta. Ta aplikacija samodejno prilagaja HTML kodo, izboljšuje uporabniško izkušnjo za slepe uporabnike, ki uporabljajo bralnike zaslona, in omogoča navigacijo z uporabo tipkovnice za gibalno ovirane uporabnike.
Če zaznate nepravilnost ali imate predlog za izboljšavo, bomo veseli vašega sporočila. Pišete nam lahko na elektronski naslov: info@infocenter.si
Naše spletno mesto uporablja tehnologijo ARIA (Accessible Rich Internet Applications) in prilagojeno vedenje elementov, da slepim in slabovidnim uporabnikom omogoča branje in uporabo vsebin preko bralnikov zaslona. Ko uporabnik z bralnikom zaslona vstopi na spletno mesto, prejme poziv za preklop v profil za bralnik zaslona, kar mu omogoči učinkovito navigacijo in uporabo funkcij.
Optimizacija za bralnike zaslona: V ozadju teče proces, ki analizira sestavne dele spletnega mesta in zagotavlja sprotno skladnost tudi ob posodobitvah. Uporabljamo nabor atributov ARIA za označevanje obrazcev, ikon (npr. za družbena omrežja, iskanje, košarico), elementov z vlogami (gumbi, meniji, pogovorna okna ipd.), ter za natančno označevanje slik z nadomestnim besedilom (ALT), tudi z uporabo optičnega prepoznavanja znakov (OCR), če slika vsebuje besedilo.
Uporabniki lahko kadar koli vključijo način za bralnik zaslona s kombinacijo tipk Alt+1. Ob vstopu na spletno mesto bodo uporabniki samodejno pozvani k vklopu načina bralnika zaslona.
Te prilagoditve so združljive z vsemi glavnimi bralniki zaslona, vključno z JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack.
Optimizacija navigacije s tipkovnico: Proces v ozadju prilagodi HTML kodo in doda vedenjske skripte v JavaScriptu, da omogoči popolno uporabo spletnega mesta s tipkovnico.
To vključuje:
navigacijo z Tab in Shift+Tab,
upravljanje spustnih menijev s smernimi tipkami,
zapiranje z Esc,
aktivacijo gumbov z Enter,
premikanje med možnostmi s smernimi tipkami ter izbor z Preslednico ali Enter.
Uporabnikom so na voljo tudi bližnjice, kot so:
M (meni),
H (naslovi),
F (obrazci),
B (gumbi),
G (grafike).
Na voljo so hitri meniji za preskok na vsebino, dostopni s tipko Alt+1, ali kot prvi elementi pri navigaciji s tipkovnico. Pri pojavnih oknih sistem samodejno prestavi fokus tipkovnice nanje in onemogoči premik fokusa izven okna.
Način za epileptike: onemogoči utripajoče animacije in nevarne barvne kombinacije.
Način za slabovidne: prilagoditve za slabši vid, tunelski vid, katarakto, glavkom ipd.
Način za kognitivne motnje: prilagoditve za disleksijo, avtizem, možganske kapi ipd.
Način prijazen za ADHD: zmanjša moteče elemente in izboljša osredotočenost.
Način za slepe: popolna združljivost z bralniki zaslona (JAWS, NVDA, VoiceOver, TalkBack).
Profil za navigacijo s tipkovnico: prilagoditve za osebe z gibalnimi oviranostmi.
Prilagoditve pisave: povečava/pomanjšava, sprememba pisave, razmiki, poravnava, višina vrstic ipd.
Prilagoditve barv: profili kontrasta (svetel, temen, inverzni, monokromatičen), zamenjava barv ozadja, besedila in naslovov.
Animacije: možnost onemogočanja animacij, vključno z videi, GIF-i in CSS prehodi.
Označevanje vsebine: poudarjanje povezav, naslovov, fokusiranih ali prehodnih elementov.
Izklop zvoka: uporabnikom z občutljivostjo na zvok omogoča takojšnje utišanje.
Podpora kognitivnim motnjam: integracija iskalnika z Wikipedijo in Wikislovarjem za razlago izrazov.
Dodatne funkcije: sprememba kazalca, način tiskanja, virtualna tipkovnica ipd.
Prizadevamo si podpreti kar največ različnih brskalnikov in tehnologij za pomoč, da bi lahko uporabniki izbrali najbolj primerna orodja z minimalnimi omejitvami. Podpiramo več kot 95 % tržnega deleža, vključno z: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Apple Safari, Opera, JAWS in NVDA.
Kljub našim najboljšim prizadevanjem se lahko zgodi, da določene strani ali deli spletnega mesta še niso popolnoma dostopni ali so še v procesu prilagoditve. Stalno izboljšujemo dostopnost, razvijamo nove funkcije in uvajamo sodobne tehnologije, da bi dosegli optimalno raven dostopnosti v skladu s tehnološkim napredkom.
Za dodatne informacije ali pomoč nas kontaktirajte na: info@infocenter.si