Delovni čas
Pon - pet: 9.00 - 14.00
Pon - pet: 9.00 - 14.00
Ocena tveganja je temeljit pregled delovnega mesta, da bi ugotovili, katere stvari, situacije, postopki itd. lahko povzročijo škodo, zlasti ljudem. Po identifikaciji analizirate in ocenite, kako verjetno in resno je tveganje. Ko to ugotovite, se lahko nato odločite, katere ukrepe je treba sprejeti, da bi učinkovito odpravili ali nadzorovali nastanek škode.
Ocena tveganja je izraz, ki se uporablja za opis celotnega postopka ali metode, pri kateri:
“Varnost in zdravje pri delu – ugotavljanje in odpravljanje nevarnosti ter ocenjevanje in obvladovanje tveganja” uporablja naslednje izraze:
Ocenjevanje tveganja – splošni postopek ugotavljanja nevarnosti, analize tveganja in ocenjevanja tveganja.
Identifikacija nevarnosti – postopek iskanja, naštevanja in opisovanja nevarnosti.
Analiza tveganja – postopek za razumevanje narave nevarnosti in določanje ravni tveganja.
Opombe:
(1) Analiza tveganja je podlaga za vrednotenje tveganja in odločitve o obvladovanju tveganja.
(2) Informacije lahko vključujejo trenutne in pretekle podatke, teoretične analize, utemeljena mnenja in pomisleke zainteresiranih strani.
(3) Analiza tveganja vključuje oceno tveganja.
Vrednotenje tveganja – postopek primerjave ocenjenega tveganja z danimi merili tveganja za določitev pomembnosti tveganja.
Obvladovanje tveganja – ukrepi, s katerimi se izvajajo odločitve o oceni tveganja.
Opomba: Obvladovanje tveganja lahko vključuje spremljanje, ponovno ocenjevanje in izpolnjevanje odločitev.
Ocene tveganja so zelo pomembne, saj so sestavni del načrta upravljanja varnosti in zdravja pri delu. Pomagajo pri:
Cilj postopka ocenjevanja tveganja je oceniti nevarnosti, nato pa to nevarnost odpraviti ali po potrebi zmanjšati raven njenega tveganja z dodajanjem nadzornih ukrepov. S tem ste ustvarili varnejše in bolj zdravo delovno mesto.
Cilj je poskušati odgovoriti na naslednja vprašanja:
Razlogov, zakaj je potrebna ocena tveganja, je lahko več, med drugim:
Pomembno je vedeti, ali je bila vaša ocena tveganja popolna in natančna. Prav tako se je treba prepričati, da morebitne spremembe na delovnem mestu niso prinesle novih nevarnosti ali spremenile nevarnosti, ki so bile nekoč razvrščene kot manj pomembne, v bolj pomembne.
Dobra praksa je, da oceno redno pregledujete in se tako prepričate, da so vaše nadzorne metode učinkovite.
Zelo pomembno je voditi dokumentacijo o vaši oceni in vseh sprejetih nadzornih ukrepih. Morda boste morali ocene hraniti določeno število let. Preverite lokalne zahteve v svoji pristojnosti.
Raven dokumentacije ali vodenja zapisov je odvisna od:
Iz vaše dokumentacije mora biti razvidno, da ste:
Infocenter
V podjetju MD svetovanje d.o.o. stremimo k temu, da mora biti internet dostopen vsem, ne glede na njihove okoliščine ali zmožnosti. Zato smo se zavezali k zagotavljanju spletnega mesta, ki je dostopno najširšemu možnemu krogu uporabnikov.
Pri tem seveda upoštevamo zahteve Zakona o dostopnosti do informacijskih izdelkov in storitev za osebe z invalidnostmi (ZDPSI) ter Zakona o dostopnosti spletišč in mobilnih aplikacij (ZDSMA) ter si prizadevamo čim dosledneje upoštevati Smernice za dostopnost spletnih vsebin (WCAG) 2.1 v skladu z ravnijo AA, kot jih določa Konzorcij za svetovni splet (W3C). Te smernice opisujejo, kako narediti spletne vsebine dostopne osebam z različnimi oblikami oviranosti. Upoštevanje teh smernic nam pomaga zagotavljati, da je spletno mesto dostopno vsem – slepim in slabovidnim osebam, uporabnikom z motoričnimi, vidnimi, kognitivnimi in drugimi oviranostmi.
Naše spletno mesto uporablja različne tehnologije, ki omogočajo čim višjo raven dostopnosti. Vgrajen je uporabniški vmesnik za dostopnost, ki uporabnikom z določenimi oblikami oviranosti omogoča prilagoditev videza in funkcionalnosti spletnega mesta svojim potrebam.
Poleg tega spletno mesto uporablja aplikacijo, ki temelji na umetni inteligenci in v ozadju neprestano optimizira dostopnost spletnega mesta. Ta aplikacija samodejno prilagaja HTML kodo, izboljšuje uporabniško izkušnjo za slepe uporabnike, ki uporabljajo bralnike zaslona, in omogoča navigacijo z uporabo tipkovnice za gibalno ovirane uporabnike.
Če zaznate nepravilnost ali imate predlog za izboljšavo, bomo veseli vašega sporočila. Pišete nam lahko na elektronski naslov: info@infocenter.si
Naše spletno mesto uporablja tehnologijo ARIA (Accessible Rich Internet Applications) in prilagojeno vedenje elementov, da slepim in slabovidnim uporabnikom omogoča branje in uporabo vsebin preko bralnikov zaslona. Ko uporabnik z bralnikom zaslona vstopi na spletno mesto, prejme poziv za preklop v profil za bralnik zaslona, kar mu omogoči učinkovito navigacijo in uporabo funkcij.
Optimizacija za bralnike zaslona: V ozadju teče proces, ki analizira sestavne dele spletnega mesta in zagotavlja sprotno skladnost tudi ob posodobitvah. Uporabljamo nabor atributov ARIA za označevanje obrazcev, ikon (npr. za družbena omrežja, iskanje, košarico), elementov z vlogami (gumbi, meniji, pogovorna okna ipd.), ter za natančno označevanje slik z nadomestnim besedilom (ALT), tudi z uporabo optičnega prepoznavanja znakov (OCR), če slika vsebuje besedilo.
Uporabniki lahko kadar koli vključijo način za bralnik zaslona s kombinacijo tipk Alt+1. Ob vstopu na spletno mesto bodo uporabniki samodejno pozvani k vklopu načina bralnika zaslona.
Te prilagoditve so združljive z vsemi glavnimi bralniki zaslona, vključno z JAWS, NVDA, VoiceOver in TalkBack.
Optimizacija navigacije s tipkovnico: Proces v ozadju prilagodi HTML kodo in doda vedenjske skripte v JavaScriptu, da omogoči popolno uporabo spletnega mesta s tipkovnico.
To vključuje:
navigacijo z Tab in Shift+Tab,
upravljanje spustnih menijev s smernimi tipkami,
zapiranje z Esc,
aktivacijo gumbov z Enter,
premikanje med možnostmi s smernimi tipkami ter izbor z Preslednico ali Enter.
Uporabnikom so na voljo tudi bližnjice, kot so:
M (meni),
H (naslovi),
F (obrazci),
B (gumbi),
G (grafike).
Na voljo so hitri meniji za preskok na vsebino, dostopni s tipko Alt+1, ali kot prvi elementi pri navigaciji s tipkovnico. Pri pojavnih oknih sistem samodejno prestavi fokus tipkovnice nanje in onemogoči premik fokusa izven okna.
Način za epileptike: onemogoči utripajoče animacije in nevarne barvne kombinacije.
Način za slabovidne: prilagoditve za slabši vid, tunelski vid, katarakto, glavkom ipd.
Način za kognitivne motnje: prilagoditve za disleksijo, avtizem, možganske kapi ipd.
Način prijazen za ADHD: zmanjša moteče elemente in izboljša osredotočenost.
Način za slepe: popolna združljivost z bralniki zaslona (JAWS, NVDA, VoiceOver, TalkBack).
Profil za navigacijo s tipkovnico: prilagoditve za osebe z gibalnimi oviranostmi.
Prilagoditve pisave: povečava/pomanjšava, sprememba pisave, razmiki, poravnava, višina vrstic ipd.
Prilagoditve barv: profili kontrasta (svetel, temen, inverzni, monokromatičen), zamenjava barv ozadja, besedila in naslovov.
Animacije: možnost onemogočanja animacij, vključno z videi, GIF-i in CSS prehodi.
Označevanje vsebine: poudarjanje povezav, naslovov, fokusiranih ali prehodnih elementov.
Izklop zvoka: uporabnikom z občutljivostjo na zvok omogoča takojšnje utišanje.
Podpora kognitivnim motnjam: integracija iskalnika z Wikipedijo in Wikislovarjem za razlago izrazov.
Dodatne funkcije: sprememba kazalca, način tiskanja, virtualna tipkovnica ipd.
Prizadevamo si podpreti kar največ različnih brskalnikov in tehnologij za pomoč, da bi lahko uporabniki izbrali najbolj primerna orodja z minimalnimi omejitvami. Podpiramo več kot 95 % tržnega deleža, vključno z: Google Chrome, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Apple Safari, Opera, JAWS in NVDA.
Kljub našim najboljšim prizadevanjem se lahko zgodi, da določene strani ali deli spletnega mesta še niso popolnoma dostopni ali so še v procesu prilagoditve. Stalno izboljšujemo dostopnost, razvijamo nove funkcije in uvajamo sodobne tehnologije, da bi dosegli optimalno raven dostopnosti v skladu s tehnološkim napredkom.
Za dodatne informacije ali pomoč nas kontaktirajte na: info@infocenter.si