Izvajanje alkotesta na delovnem mestu

Detektivska dejavnost je zelo široko področje, ki sega tako daleč, kot to dopuščata normativna in tudi zakonska ureditev. V širšem pomenu je detektivska dejavnost posebna oblika gospodarske dejavnosti, ki jo detektiv, torej izvajalec detektivskih storitev, izvaja oziroma opravlja za svoje naročnike na podlagi pogodbe in pooblastil in v obliki svobodnega poklica.

Zakon o detektivski dejavnosti (»Zakon o detektivski dejavnosti (ZDD-1)«, 2011) detektivsko dejavnost opredeljuje kot »zbiranje, obdelavo, posredovanje podatkov in informacij ter svetovanje na področju preprečevanja kaznivih ravnanj, ki ga za naročnikove potrebe opravlja po tem zakonu detektiv, ki ima izdano licenco in izpolnjuje pogoje v skladu s tem zakonom. Torej je detektiv lahko tisti, ki ima detektivsko licenco, kar pa ne pomeni, da lahko detektiv postane vsakdo. Prosilec za pridobitev licence mora izpolnjevati določene pogoje, ki so določeni z zakonom. Detektiv lahko detektivsko dejavnost opravlja kot samostojen poklic ali pa dejavnost opravlja na podlagi delovnega razmerja za fizično oziroma pravno osebo, ki ima registrirano detektivsko dejavnost v obliki samostojnega podjetnika (s. p), družbe z omejeno odgovornostjo (d. o. o) ali v obliki delniške družbe (d. d).

Detektiv za svojega naročnika oziroma delodajalca najpogosteje preverja, a sli so delavci in delavke upravičeno odsotni z delovnega mesta, preverja tudi zlorabo potnih stroškov, preiskuje kraje znotraj podjetij, vroča sodne pozive in odločbe, preiskuje zavarovalniške goljufije in podobno. Zasebnikom pa detektiv največkrat pomaga pri iskanju pogrešanih oseb, pri dokazovanju mobinga in prevar ter pri raziskovanju finančnih prevar. Sam obseg dela, ki ga detektiv opravlja se vse bolj širi, zato prihaja tudi do vse večje specializacije.

Zakon o varnosti in zdravju pri delu (ZVZD-1), V 51. členu prepoveduje delo pod vplivom alkohola, drog in drugih substanc.

Alkotest

Skladno s pooblastili in nalogami Zakona o detektivski dejavnosti lahko detektiv izvaja tudi teste alkoholiziranosti oziroma alkoteste. Z le-temi lahko delodajalci odkrijejo delavce, ki v času delovnega časa uživajo alkohol. Uživanje alkohola na delovnem mestu ni le zdravju škodljivo ampak predstavlja tudi nevarnost delavcu samemu ter vsem ostalim. Prav tako pa je to tudi zakonsko prepovedano.

Detektiv mora biti za izvedbo alkotesta strokovno usposobljen in pooblaščen. Alkotest poteka s pomočjo elektronske merilne naprave, ki zagotovi potrebno dokazno gradivo. Izvede se neposredno na delovnem mestu, med delovnim časom. Detektiv po koncu izvedbe testa pripravi poročilo o opravljenem delu, priloži pa tudi zapisnik. Pred samo izvedbo testa, mora imeti organizacija opredeljene ustrezne interne akte, ki delodajalcu omogočajo ustrezne sankcije.

Test na droge

Izvajanje testa na droge v delovnem okolju pripomore, da delodajalci ohranjajo varno delovno okolje. S tem zmanjšajo tveganje za delovne nesreče in zagotovijo skladnost z zakonodajo. Test na drog lahko delodajalec izvede preventivno, ali pa če sumi, da delavec na delo hodi pod vplivom drog ali, če je delavec zasvojen z drogami. Tudi pri testu na droge mora biti detektiv za le-to ustrezno strokovno usposobljen.

Za izvedbo testa za droge se uporablja hitri test za droge, ki zazna 6 različnih prepovedanih substanc. Test bazira na odvzemu vzorca sline iz ustne votline, rezultate pa je mogoče potrditi v 10 minutah. Po opravljenem testu detektiv prav tako pripravi poročilo o opravljenem delu ter vse podrobne informacije o izvedbi testa in rezultate.

Naša pomoč

Za pomoč pri določanju internih aktov, izvajanju alkotesta/testa na droge ali podobno, nas kontaktirajte in z veseljem vam bomo pomagali! Naši izkušeni strokovnjaki so vedno na voljo.

Za več informacij nas kontaktirajte – kliknite tu!

Prva stran
Pokličite
E-pošta
Povpraševanje
POVPRAŠEVANJE