Ključne kibernetske grožnje
Kibernetska varnost je izredno pomembna in ravno oktober je mednarodno priznan kot Mesec kibernetske varnosti. To predstavlja odlično priložnost za ozaveščanje o pomembnosti digitalne zaščite. Predvsem zaradi dejstva, da živimo v času, kjer sta tako internet kot tehnologija postala neločljiv del našega vsakdana. Posamezniki in podjetja morajo poznati osnovne varnostne prakse, ki pomagajo zaščititi podatke, naprave in sisteme.

Kibernetska varnost je pomembna za zaščito omrežij, naprav in podatkov pred nezakonitimi dostopi in pred kriminalno uporabo. Hiter napredek tehnologije je prinesel tudi povečanje kibernetskih groženj. Vsakodnevno se oblikujejo in nastajajo nove oblike napadov, zato je pomembno, da le-te prepoznamo in pravočasno ukrepamo. Ti napadi imajo lahko resne posledice na družbo in gospodarstvo. To so na primer izguba zaupanja strank, finančna škoda, izguba intelektualne lastnine in poslovna škoda.

Pomembno je predvsem zagotavljanje ustreznega nivoja kibernetske varnosti in ozaveščanje o tem, zakaj je kibernetska varnost pomembna. Veliko ljudi še vedno ne pozna osnovnih varnostnih praks, zato so bolj izpostavljeni kibernetskim napadom. Kibernetska varnost zajema uporabo varnostnih protokolov, šifriranja podatkov, nadzor dostopa, pravočasno odkrivanje groženj in odziv nanje ter stalno izobraževanje uporabnikov o varnostnih tveganjih. Nekaj korakov, ki jih lahko posamezniki upoštevajo so na primer uporaba močnih gesel, previdnost pri klikanju na sumljive povezave, redno posodabljanje programske opreme z varnostnimi popravki, dvofaktorska avtentifikacija in podobno.

Kaj je socialni inženiring?

Socialni inženiring je ena najnevarnejših tehnik, ki jo napadalci uporabljajo za pridobivanje občutljivih informacij. Je oblika napada, pri katerem napadalci manipulirajo ljudi, s čimer le-ti prostovoljno razkrijejo pomembne podatke.

Najbolj pogoste tehnike socialnega inženiringa so:

  • Phishing: Je ena najbolj pogostih metod, pri kateri napadalci pošiljajo lažna e-poštna sporočila, ki posnemajo zanesljive vire, kot so na primer banke, spletne trgovine in podobno. Cilj je prevarati uporabnika, da klikne na zlonamerno povezavo ali svoje podatke vnese na lažno spletno stran.
  • Vishing: Gre za različico phishinga, ki se izvaja preko telefona. Napadalci posameznike pokličejo in se predstavijo kot bančni uradniki, predstavniki tehnične podpore ali podobno in jih poskušajo prepričati, da jim razkrijejo občutljive osebne podatke.
  • Ransomware: Napadalci posameznikom grozijo, da bojo njihove občutljive informacije razkrili ali povzročili motnje v sistemih. Žrtve se lahko napadom izognejo s plačilom odkupnine.

Za uspešen boj proti socialnemu inženiringu je pomembno predvsem izobraževanje in ozaveščanje posameznikov in zaposlenih v podjetjih. Ljudje se morajo naučiti predvsem prepoznati sumljive vzorce vedenja, na podlagi česar ostanejo previdni pri vsakodnevni uporabi spleta.

Penetracijski test

En izmed temeljnih ukrepov povečati kibernetsko varnost je izvedba penetracijskega testa (PEN test). Postopek prinaša številne koristi, ki lahko predvsem organizacijam omogočijo, da ostanejo varne pred spletnimi grožnjami in napadi. PEN testiranje predstavlja obsežen proces preizkušanja, pri katerem se simulirajo napadi na informacijske sisteme, omrežja in aplikacije. Glavni cilj testa je prepoznati varnostne slabosti v sistemih podjetij, še preden jih odkrijejo pravi napadalci.

Penetracijski test se običajno izvaja v več korakih:

  1. Zbiranje informacij: Zbrati je potrebno čim več informacij o cilju. To vključuje pregled javno dostopnih podatkov, kot so domene, omrežja in storitve, ki jih podjetje uporablja.
  2. Iskanje ranljivosti: Z uporabo orodij za analizo varnosti testerji prepoznajo ranljivosti, ki jih je mogoče izkoristiti za vdor v sistem. To vključuje iskanje napak v programski opremi, slabe konfiguracije omrežij in podobno.
  3. Simulacija napada: V tej fazi testerji izvedejo simulacijo napada, da preverijo, ali lahko izkoristijo odkrite ranljivosti in pridobijo dostop do občutljivih podatkov.
  4. Poročanje o rezultatih: Po izvedbi testa strokovnjaki pripravijo podrobno poročilo o vseh ugotovljenih ranljivostih in priporočilih za izboljšanje varnosti. To pomaga podjetjem odpraviti pomanjkljivosti in izboljšati obrambo pred prihodnjimi napadi.
Kako vam lahko pomagamo mi?

Kibernetska varnost je izredno pomembna, zato je le-to pomembno dobro poskrbeti! Pri tem vam lahko z našimi strokovnjaki pomagamo tudi mi.

Nudimo vam:

  • 24/7 nadzor nad vašim omrežjem in napravami,
  • Zaščita pred kibernetskimi napadi z varnostnimi rešitvami,
  • Hitro in učinkovito odzivanje na incidente ter obnova po morebitnih napadih,
  • Svetovanje in izobraževanje za povečanje varnosti organizacije,
  • Podpora in krepitve pri usklajevanju z NIS 2 uredbo.
Prva stran
Pokličite
E-pošta
Povpraševanje
POVPRAŠEVANJE