Delodajalci imajo kontrolo bolniškega staleža opredeljeno v internih aktih, ki jim omogoča ustrezno ukrepanje ob pogostih izostankih delavca od dela. Na podlagi tega lahko detektiv preveri, ali prihaja do kršitev bolniškega staleža in o svojih ugotovitvah po končanem delu obvesti delodajalca. Ta kasneje ukrepa kot mu to zapovedujejo interni akti in področna zakonodaja.
Pomen kršitev bolniškega staleža za delavca
Kršitve bolniškega staleža imajo za delavca lahko resne posledice, ki so lahko pravne ali finančne. Ob odsotnosti mora delavec ves čas upoštevati navodila zdravnika in delodajalca in se držati določenih pravil. V primeru, da navodila krši, lahko delodajalec začne tudi disciplinski postopek zoper njega. Ena izmed najbolj pogostih posledic je izguba pravice do nadomestila plače za obdobje bolniške. Kršitev bolniškega staleža vodijo tudi do opozorila in v skrajnem primeru do odpovedi delovnega razmerja, če se kršitve ponavljajo.
Pomembni pa so tudi zakonski vidiki. Delodajalec ima pravico preveriti, ali delavec spoštuje bolniški stalež. Kot že omenjeno lahko nadzor opravi sam ali pa za to najame detektiva. V primeru ugotovljenih nepravilnosti je delavec lahko tudi finančno kaznovan. Zato je ključno, da delavci med bolniško odsotnostjo ravnajo v skladu z navodili.
Kaj potrebuje organizacija za izvedbo kontrol?
Za uspešno izvedbo kontrole bolniškega staleža mora organizacija vzpostaviti jasen sistem nadzora in pravil. Določeni morajo biti interni akti in postopki, ki opredeljujejo pravice in dolžnosti delavca na bolniškem staležu. Prav tako morajo biti delavci obveščeni o tem, kaj predstavlja kršitev in kakšne so mogoče posledice. Organizacije morajo imeti vzpostavljen sistem rednih preverjanj delavca. To vključuje spremljanje njegovega zdravstvenega stanja preko zdravniških potrdil, najem detektiva za opravljanje nadzora ali komunikacijo z zdravstvenimi institucijami. Priporočljivo je tudi, da je v organizaciji določena oseba, ki izvaja nadzor in skrbi za pravilnost postopkov.
Kot že omenjeno lahko organizacija za kontrolo najame detektiva. Le-ta preiskuje, ali prihaja do kršitev bolniškega staleža in o tem obvesti naročnika. V skladu z Zakonom o detektivski dejavnosti lahko detektiv pridobiva informacije na različnih področjih. Med te sodijo zlorabe pravice do bolniške odsotnosti zaradi bolezni ali poškodbe, zlorabe pri uveljavljanju pravice do povračila stroškov za prevoz na delo in z dela, delo pod vplivom alkohola ali prepovedanih drog ter druge disciplinske kršitve in kršitelji. Detektiv lahko izvaja preverjanje bolniškega staleža na dva načina: z enkratno/formalno kontrolo ali s spremljanjem v daljšem časovnem obdobju. Pri tem pridobiva informacije iz javno dostopnih virov, s spremljanjem osebe ter z neposrednim pogovorom z njo. Vendar mu ni dovoljen neposreden dostop do zdravstvene dokumentacije osebe.
Razlikujemo tudi med kontrolo in nadzorom bolniškega staleža, o katerih si lahko več preberete na tej povezavi: https://infocenter.si/preverjanje-bolniskega-staleza/
Za kakršno koli vprašanje smo vam z našimi strokovnjaki vedno na voljo! Prav tako lahko za vas opravimo nadzor nad vašimi zaposlenimi ali vam pomagamo na kakšen drug način. Za več informacij nas kontaktirajte!