Kontrola bolniške med vikendom

Kontrola bolniške med vikendom

Zloraba bolniške odsotnosti je ena najbolj pogostih kršitev, ki jo preiskujejo detektivi. Uporabljajo različne načine izvajanja kontrole in nadzora bolniškega staleža. Okrevanje delavca naj bi se zaključila v čim krajšem času, vendar ne krajšem kot je to določeno s strani zdravstvenih strokovnjakov. Na podlagi tega je mogoča tudi kontrola bolniške med vikendom, saj mora delavec spoštovati navodila zdravnika. Okrevanje se dogaja tako med tednom od jutra do večera, kot tudi med vikendom.

Z Zakonom o detektivski dejavnosti je določeno, da lahko detektiv pridobiva informacije na različnih področjih. Na podlagi tega lahko zbira informacije o zlorabah pravic do zadržanosti z dela zaradi bolezni ali poškodbe, zlorabe uveljavljanja pravice do povračila stroškov prevoza na delo in z dela, delo pod vplivom alkohola ali prepovedanih drog ter o drugih disciplinskih kršitvah in kršilcih.

Delodajalec lahko pri izvajanju nadzora nad svojimi zaposlenimi nadzor opravljajo sami ali pa za to najamejo zasebnega detektiva. Nadzor je v zakonu eksplicitno določen, kot so določene tudi naloge, povezane z le-tem. Nadzor bolniške med tednom kot tudi nadzor bolniške med vikendom lahko izvajajo le detektivi, ki imajo veljavno detektivsko licenco.

Nadzor bolniške med vikendom in tudi med tednom poteka tako, da detektiv pridobi bolniški režim delavca. Na podlagi tega ugotavlja, ali le-ta spoštuje navodila zdravnika. To stori z nadzorom na domu delavca, pri tem pa mora narediti oziroma napisati tudi zapisnik, ki ga delavec podpiše. Če o identiteti delavca ni prepričan, oziroma ne ve ali gre za pravo osebo, lahko to preveri tudi z vpogledom v osebni dokument. Nadzor bolniške med vikendom lahko izvaja tudi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije, vendar šele po 30 dneh bolniškega staleža ali več.

Potrebno je razlikovati med kontrolo in nadzorom bolniškega staleža, o čemer smo pisali že v nekaterih prejšnjih objavah.

Kontrola in nadzor bolniške

Kontrola bolniške med vikendom in ostalih dneh je opredeljena predvsem v internih aktih. To detektivu omogoča, da ustrezno ukrepa ob pogostejših izostankih delavca z dela. Detektiv mora pred pričetkom dela preveriti kako je kontrola opredeljena v teh internih aktih. Najbolj pogosto je opredeljena v Pravilniku o delovnih razmerjih ali v Pravilniku o bolezenskih odsotnostih.

Pri nadzoru pa ima detektiv pred opravljanju le-tega vpogled v bolniški red delavca. Z izvajanjem svojega dela pridobiva informacije in dokaze o tem, kaj delavec med bolniškim staležem počne. O tem obvešča delodajalca, ki na podlagi informacij in dokazov deluje, kot mu zapovedujejo interni akti in zakonodaja.

Več o razlikah med kontorolo in nadzorom bolniškega staleža si lahko preberete na: https://infocenter.si/kontrola-bolniske/

Kontrola bolniške med vikendom

Kontrola bolniške med vikendom in tudi v ostalih dneh se izvaja na domu osebe. Namen kontrole je zmanjšanje odstotka bolniških odsotnosti tistih delavce, ki le-te izkoriščajo. Detektiv pri opravljanju svojega dela ugotavlja, ali posameznik spoštuje bolniški red in navodila, ki jih je prejel od osebnega zdravnika. Če osebe ni na naslovu, ji mora detektiv pustiti obvestilo z opozorilom. Določeno je, da mora ob prihodu domov poklicati detektiva ali pa delodajalca. Delavec mora biti s kontrolo tudi seznanjen.

Če potrebujete pomoč, vam lahko z našimi strokovnjaki in znanjem z veseljem priskočimo na pomoč. Ponujamo vam celosten pregled stanja na področju delovno pravne zakonodaje in uskladitev ter izdelavo vseh predpisanih in potrebnih pravnih aktov za učinkovito poslovanje; identifikacijo potencialnih pomanjkljivosti; oblikovanje akta o bolniškem redu, ki je prilagojen vaši organizaciji; kontrolo in/ali nadzor bolniške odsotnosti, ki jih opravijo naši detektivi.

Prijavite se lahko na brezplačni 10minutni spletni posvet – kliknite tu!

ŽELIM PONUDBO!