Kako zagotoviti kibernetsko varnost v organizaciji?
Kibernetska varnost je v organizaciji pomembna za zaščito omrežij, naprav in podatkov pred nezakonitimi dostopi ter tudi pred kriminalno uporabo. Prav tako zagotavlja zaupnost, celovitost in dostopnost informacij. Delovanje organizacij temelji predvsem na računalniških sistemih in internetu. Iz tega razloga je pomembno, da se zagotovi njihova celovita in napredna varnost preko kibernetske zaščite. Brez le-te organizacija ni dovolj močna, da bi se ubranila kibernetskih napadov in vdorov, ki pa lahko prinesejo velike izgube tako v delovanju kot v financah.
V zadnjih letih se kibernetska varnost povečuje in razvija, zagotavljanje le-te pa je stalno nadgrajujoč proces. S pomočjo različnih ukrepov se podatke varuje pred razkritjem in nepooblaščenim dostopom. Varnostni pregled je postopek preko katerega se prepoznavajo ranljivosti v informacijski infrastrukturi.
Predvsem vzpostavitev močne infrastrukture za kibernetsko varnost je ena od prednostnih nalog vseh organizacij. Le-te lahko na različne načine okrepijo svoje ukrepe in načine, s katerimi lahko preprečijo različne napade.
4 načini, s katerimi organizacije lahko okrepijo svoje ukrepe za kibernetsko varnost so:
- Povečanje prizadevanj o tem zakaj je kibernetska varnost pomembna
- Ocena partnerjev in tretjih oseb
- Vzpostavitev varnostnih mehanizmov in varnostnih kopij
- Krepitev varnostne kulture
Sistemski varnostni pregled
Sistemski varnostni pregled je način preverjanja stopnje varnosti infromacijskega sistema. Pri tem se uporabljajo enake metode, orodja in tehnike, ki jih uporabljajo tudi napadalci oziroma hekerji, ki napade izvajajo. Primarni cilj pregledov je identifikacija področij, ki jih je potrebno izbolšati, sekundarni cilj pa je seznanjanje skrbnikov in uporabnikov sistemov. Namen sistemskih varnostnih pregledov pa je zagotavljanje varnega delovanja ključnih poslovnih procesov, zaščita intelektualne lastnine in preprečevanje odtekanja podatkov.
- Notranji varnostni pregled informacijskega sistema
Preko le-tega se poskuša ugotoviti varnost notranjega dela informacijskega sistema. Odkrivamo morebitne varnostne grožnje in ranljivosti informacijske infrastrukture ob aktivnosti zaposlenih v organizaciji. Notranji pregled je osredotočen predvsem na napade iz notranjosti omrežja.
- Zunanji varnostni pregled informacijskega sistema
Preko le-tega se podkuša ugotoviti varnost infrastrukturnega dela informacijskega sistema, ki se povezuje v internetno omrežje. Namen je odkriti morebitne varnostne grožnje, ki pretijo informacijski infrastrukturi iz javno dostopnega omrežja.
- Varnostni penetracijski testi
S penetracijskim testom simuliramo napad, poiščemo šibke točke in svetujemo, kako jih odstraniti. So ključnega pomena za dolgoročni uspeh organizacije. Omogočajo pregled varnosti informacijskega sistema in odkrivajo ranljivosti le-tega. Imenovani so tudi legalen in avtoriziran poskus napada na informacijski sistem, ki ga izvajajo strokovnjaki na tem področju. Omeniti je potrebno tudi, da lahko PEN test povzroči kritično okvaro produkcijskega sistema. Zato je potrebno, da naročnik zagotovi ustrezno zavarovanje odgovornosti. Identifikacija ranljivosti je mogoča na različne načine, najpogosteje pa jih izvajajo etični hekerji. Po opravljenem testu je potrebno napisati poročilo, ki je razdeljen na dva dela. Prvi del je namenjen vodstvu naročnika, drugi del pa tehničnemu osebju naročnika.
Koristi opravljanja sistemskega varnostnega pregleda
Z opravljenim sistemskim varnostnim pregledom lahko zmanjšamo tveganja pred potencialno visokimi stroški in težavami. Pregled omogoči identifikacijo varnostnih ranljivosti; izboljša varnostne postopke; zaščiti podatke in ohranja zaupanje strank; identificira varnostne pomanjkljivosti programske opreme; ugotovi trenutno stranje vseh IP naprav v omrežju; nudi vpogled v ”security score” celotnega IKT sistema ter pridobi osnove za spremembo trenutnih varnostnih nastavitev.
Kako vam lahko pomagamo mi?
Nudimo vam:
- 24/7 nadzor nad vašim omrežjem in napravami,
- Zaščita pred kibernetskimi napadi z varnostnimi rešitvami,
- Hitro in učinkovito odzivanje na incidente ter obnova po morebitnih napadih,
- Svetovanje in izobraževanje za povečanje varnosti organizacije,
- Podpora in krepitve pri usklajevanju z NIS 2 uredbo.
Kibernetska varnost je izredno pomembna, zato ne odlašajte in nas kontaktirajte. Z našimi strokovnjaki smo vam vedno na voljo!
Leave a Reply