Pišite nam ...

info@infocenter.si

Kje se nahajamo?

Proletarska 4, Ljubljana

Delovni čas

Pon - pet: 9.00 - 14.00

Vročanje detektiva
Vročanje je pomembno opravilo v postopku, saj brez ustrezne vročitve postopek ni končan. Po zakonu lahko sodišče odredi, da se za vročitev opravi najem detektiva. Detektiv lahko vročanje opravlja kot registrirano dejavnost, na podlagi dovoljenja ministra, ki je pristojen za pravosodje. Vroča lahko tožbe, sklepe o izvršbi, sodbe, opomine, vabila, sodne odločbe, vloge in podobno.

Po tretjem odstavku 26. člena Zakona o detektivski dejavnosti lahko detektiv vroča pisemske in druge pošiljke naslovnikom. V primeru, da vročanje pošiljk urejajo posebni predpisi, mora detektiv izpolnjevati pogoje v skladu z le temi.

Sodno vročanje je postopek, pri katerem se uradni dokumenti uradno izročijo strankam v postopku ali drugim osebam. Te uradni dokumenti so na primer sodne odločbe, vabila na sodišče ali druge sodne pisanice. Namen sodnega vročanja je zagotoviti, da imajo vse stranke v postopku enak dostop do informacij postopku. Poleg tega pa tudi, da imajo osebe možnost uveljavljati svoje pravice v skladu z zakonom. Sodno vročanje je ključnega pomena za zagotavljanje pravičnosti in transparentnosti sodnih postopkov. S sodnim vročanjem se zagotovi tudi dokaz o tem, da je bil nek dokument dejansko izročen stranki. To je pomembno predvsem zato, ker se določeni pravni roki in posledice nanašajo prav na datum vročitve. Dokaz o vročitvi zagotavlja tudi preglednost in preprečuje zlorabe sodnega sistema.

Pri osebnem vročanju pa gre največkrat tudi za iskanje oseb, ki se skrivajo in izogibajo sprejemanju kakršnihkoli pošiljk. Pri tem je osebe potrebno iskati na različnih naslovih, preverjati, kje so zaposlene ali so bile zaposlene. To pomeni, da je potrebno tudi poizvedovati oziroma opravljati poizvedovalno dejavnost, ki jo ureja in definira Zakon o detektivski dejavnosti.

Najem detektiva

Z Zakonom o detektivski dejavnosti je določeno, da lahko detektiv zbira, obdeluje, posreduje podatke in informacije, ter svetuje na področju preprečevanja kaznivih ravnanj. Skladno z le-te pa kot že omenjeno lahko vročajo tudi dokumente. Najem detektiva v takem primeru opravi delodajalec, ki le-temu preda nadaljnja navodila. Detektiv se pri vročanju izkazuje z detektivsko izkaznico, ki je izdana na podlagi zakona, ki ureja detektivsko dejavnost.

Detektiv vročitev izvaja z vročilnico. Po opravljeni storitvi mora izdelati zapisnik, ki ga mora predati naročniku oziroma delodajalcu, ki je odgovoren za najem detektiva. Poleg poročila naročnik prejme tudi vročilnico, ki ga stranka lahko uporabi v nadaljnjih postopkih. Detektiv je lahko v povezavi z vročitvijo in ostalimi dejstvi tudi priča na sodišču.

Detektiv vročanje opravi med 6.00 in 22.00 uro. To opravi v stanovanju, na sedežu podjetja, na delavnem mestu, na sodišču, v zaporih oziroma kjer koli drugje, kjer je osebo mogoče najti. Kadar je to neogibno potrebno, se lahko vroča tudi ponoči.

Kaj in komu vroča detektiv?

Kadar gre pri vročanju za najem detektiva, se najpogosteje vročajo tožbe, sklepi o izvršbi, sodbe, opomini, vabila, sodne odločitve, vloge in podobno. Vročanje kot dejanje je izredno pomembno procesno dejanje, saj se z le-tem uresničuje načelo kontradiktornosti, torej obojestranskega zaslišanja. To pomeni, da je stranka seznanjena s potekom postopka in tudi s procesnimi dejanji sodišča in nasprotne stranke.

Detektiv vročanje opravlja:

  • Državnim organom,
  • Pravnim osebam in podjetnikom posameznikom,
  • Organom samoupravnih lokalnih skupnosti,
  • Vojaškim osebam,
  • Policijskim uslužbencem,
  • Osebam, ki jim je odvzeta prostost,
  • Odvetnikom,
  • Fizičnim osebam registriranim za opravljanje dejavnosti in
  • Fizičnim osebam.
Skladnost z zakoni

Pomembno je, da se vročanje izvaja v skladu z zakonodajo, zanesljivo in varno, prilagodljivost in dostopnost postopka vročanja pa sta ključni za učinkovitost sodnega sistema. Poudarek je na nujni osebni vročitvi vabila na zagovor k delodajalcu (za primer disciplinskega postopka), saj je le pravilna osebna vročitev odpovedi pogodbe o zaposlitvi (delovnega razmerja) z navedenimi odpovednimi razlogi in pravicami delavca predpogoj za uspešen in nemoten sodni postopek. V nasprotnem primeru lahko nepravilna vročitev pomeni resne posledice za delodajalca in s tem nepotrebne stroške in neprijetnosti.

Pri vročanju je potrebno upoštevati zakone, ki opredeljujejo način oziroma postopek vročanja. To so na primer Zakon o kazenskem postopku, Zakon o pravdnem postopku, Zakon o upravnem postopku in Zakon o detektivski dejavnosti.

Za vas lahko z našimi strokovnjaki opravimo vročanje vsem že prej omenjenim osebam in posameznikom! Kontaktirajte nas, in pomagali vam bomo!

Prva stran
Pokličite
E-pošta
Povpraševanje
POVPRAŠEVANJE