Tako delodajalci kot tudi delavci v delovnem razmerju imajo določene dolžnosti in pravice, opredeljene z zakoni. Predvsem je pomembno, da v omenjenem razmerju obstaja vzajemno zaupanje, saj to pripomore k učinkovitejšemu delovnemu procesu. K pozitivnim učinkom na zdravje in zadovoljstvo zaposlenih lahko delodajalci prispevajo z različnimi ukrepi. To so na primer omogočanje možnosti za vseživljenjsko izobraževanje, fleksibilni delovni čas, možnost dela na daljavo, ustvarjanje prijetnih skupnih prostorov za druženje, skrb za duševno zdravje zaposlenih ter nudenje svetovanja in podpore pri obvladovanju stresa. Prav tako je koristno, če delodajalci spodbujajo zdrave življenjske navade in gradijo pozitivne medosebne odnose med zaposlenimi.
Seveda pa k dobremu počutju na delovnem mestu prispevajo tako delodajalci, delavci, kot tudi družba, na različne načine. Na primer: Z izboljšanjem organizacije dela in delovnega okolja, spodbujanjem zaposlenih k vključevanju v aktivnosti za krepitev in ohranjanje zdravja, podpornimi ukrepi za osebnostni razvoj ter omogočanjem izbire zdravega življenjskega sloga.
Zakaj sta zdravje in varnost na delovnem mestu pomembna?
Boljše zdravje in varnost vodita do večje produktivnosti. Varnostno usmerjena kultura zmanjšuje pogostost nezgod in poškodb. To posledično pripomore k večji produktivnosti, saj so zaposleni bolj motivirani in predani svojemu delu.
Upoštevanje zakonodajnih zahtev in standardov. Delodajalci so zakonsko zavezani k zagotavljanju zdravega in varnega delovnega okolja. Kršitve so lahko drage, poleg tega pa lahko negativno vplivajo na ugled organizacije. Tiste organizacije, ki se tega zavedajo lahko izboljšajo delovno okolje in pridobijo konkurenčnost na trgu.
Stres in izgorelost kot tihi sovražniki. Tudi psihološka varnost zaposlenih postaja vse bolj pomembna tema. Dolgotrajen stres lahko vodi v resne težave, kot so izgorelost, depresija in podobno. Organizacije, ki se zavedajo psiholoških obremenitev svojih zaposlenih, dolgoročno dosežejo bolj zdravo in stabilno okolje.
Zakaj sta zdravje in varnost na delovnem mestu pomembna?
Poznamo več načinov, kako lahko organizacije zagotovijo zdravje in varnost na delovnem mestu. S tem pa seveda ustvarijo delovno okolje, v katerem se zaposleni počutijo varne in motivirane.
- Izobraževanje in ozaveščanje. Redna usposabljanja in razne delavnice o varnosti na delovnem mestu bistveno pripomorejo k ozaveščenosti zaposlenih o pomembnosti varnega ravnanja in ukrepov. Zaposleni morajo biti ustrezno informirani o tveganjih in zaščitnih ukrepih povezanih z njihovim delovnim mestom.
- Ergonomsko oblikovanje delovnih mest. Vsako delovno mesto zahteva specifične prilagoditve. S tem se preprečijo fizične obremenitve in poškodbe. To so na primer prilagodljive mize in stoli, pravilno nameščeni zasloni, primerna svetloba in podobno. Organizacije, ki vlagajo v ergonomsko opremo, zmanjšajo tveganja za poškodbe, bolečine in druge zdravstvene težave.
- Uvajanje politike o zdravju in počutju. Organizacije vse bolj pogosto sprejemajo politike, ki podpirajo zdravje zaposlenih. Spodbujanje zdravega življenjskega sloga na delovnem mestu in izven njega pozitivno vpliva na splošno počutje zaposlenih. Uspešne organizacije ponujajo ponujajo različne programe dobrega počutja.
Zdravje in varnost na delovnem mestu in vloga delodajalcev
Pri zagotavljanju zdravja in varnosti pri delu imajo zelo pomembno vlogo tudi delodajalci. O njihovi vlogi smo pisali že v enem od naših prejšnjih blogov. Najdete ga na povezavi: https://infocenter.si/varnost-in-zdravje-pri-delu-v-podjetju/
Prav tako vam pri zagotavljanju zdravja in varnosti na delovnem mestu lahko pomagamo tudi mi. Ponujamo Vam pravno svetovanje, zagotavljamo skladnost delovanja z veljavno pravno regulativo, poleg tega pa nudimo tudi različna usposabljanja in izobraževanja. Kontaktirajte nas!